ul. Nowopogońska 98, 41-250 Czeladź    790 775 775

Poznaj wyjątkową jakość marki Blue

Jak czyścić tapicerkę skórzaną w aucie?

czyszczenie tapicerki w samochodzie

Skórzana tapicerka od lat jest w Polsce uważana za symbol wyższej klasy pojazdu i pewnego rodzaju “luksusu”. Choć obecnie jest już dostępna w przeważającej większości samochodów, nadal jest elementem mocno podnoszącym komfort jazdy. Co więcej, taka skórzana tapicerka zapewnia także trwałość i piękny wygląd, ale tylko pod warunkiem, że odpowiednio o nią dbamy. W zakres tej pielęgnacji wchodzi między innymi regularne czyszczenie oraz konserwacja. Jednak jak powinno się prawidłowo czyścić tapicerkę skórzaną w naszym aucie? Sprawdźmy podpowiedzi profesjonalistów od auto detailingu.

Czy tapicerka skórzana jest trudna w utrzymaniu?

Choć skóra w aucie kojarzy nam się z pewnym prestiżem, nieraz obawiamy się jej, bo wydaje nam się, że o wiele trudniej utrzymać ją w czystości niż inne rodzaje tapicerki. Nie jest to jednak prawdą. Tapicerka welurowa, zamsz czy alcantara wbrew pozorom są o wiele trudniejsze w czyszczeniu niż skóra. Niektórym wydaje się jednak, że jest odwrotnie, ponieważ często widzieli w samochodach zaniedbaną, zabrudzoną czy popękaną skórzaną tapicerkę. Wszystko zależy bowiem od tego, jak o swoją skórę dbamy – czy pielęgnujemy ją regularnie i czy używamy do tego odpowiednich, dedykowanych środków. Aby nasza tapicerka skórzana zachowała swój piękny wygląd i funkcjonalność, powinniśmy czyścić ją średnio co 3 miesiące przy normalnym użytkowaniu samochodu.

Etapy czyszczenia skórzanej tapicerki

Czyszczenie każdego rodzaju tapicerki należy zacząć od podstawowej czynności – odkurzania. Możemy to zrobić bez obaw domowym odkurzaczem lub skorzystać z odkurzacza dostępnego na stacji benzynowej czy myjni. Ważne jest, by dokładnie odkurzyć miejsca, w które wpada najwięcej okruchów – łączenia foteli, szczeliny czy zagłębienia. Ten etap jest niezwykle ważny dla skóry, ponieważ myjąc nieodkurzone fotele możemy jedynie pogorszyć ich stan, na przykład rysując skórę drobinami piasku.

Następnym etapem będzie użycie czystej wody, która pozwoli nam z grubsza zmyć powierzchniowe zabrudzenia, zanim przejdziemy do dogłębnego czyszczenia środkami chemicznymi. Dzięki przetarciu oparć i foteli zwilżoną szmatką pozbędziemy się kurzu czy osadu, zamiast wcierać go w tapicerkę podczas szorowania. Pamiętajmy jednak, że skórze nie służy nadmiar wody, dlatego powinniśmy odpowiednio odcisnąć z niego ściereczkę przed przystąpieniem do mycia.

Ostateczne czyszczenie to najważniejszy etap dbania o skórzaną tapicerkę. Najważniejsza kwestia, jaką należy w tym temacie podkreślić, to użycie specjalnych, dedykowanych do skóry środków. To bardzo ważne, bo użycie nieodpowiednich preparatów może jedynie zniszczyć naszą tapicerkę, a nie o to przecież chodzi w jej czyszczeniu. Kiedy już posiadamy odpowiednie środki do pielęgnacji, wystarczy skorzystać z nich zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Najczęściej po prostu nakładamy odpowiednią ilość takiego preparatu na miękką ściereczkę z mikrofibry, a potem delikatnymi ruchami czyścimy powierzchnię tapicerki. Takie szorowanie skóry nie powinno być agresywne ani zbyt intensywne – róbmy to z wyczuciem, ale dokładnie docierając we wszystkie najbardziej narażone na zabrudzenie miejsca: łączenia, zagłębienia czy szczeliny. To właśnie tam najczęściej zbiera się brud, który psuje wygląd naszych foteli.

Jaki środek do pielęgnacji wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, najważniejsze w kwestii czyszczenia tapicerki jest wybranie odpowiedniego preparatu przeznaczonego do pielęgnacji skóry. Takich preparatów na rynku mamy ogromny wybór. Kosmetyki pielęgnacyjne mogą mieć różne cechy i funkcje, dlatego powinniśmy je dobrać do rodzaju naszej tapicerki oraz jej stanu czy obecnych plam i zabrudzeń. W tym temacie z pewnością pomocni będą profesjonaliści od auto detailingu, którzy pomogą nam dobrać odpowiedni preparat, a nawet sami wyczyszczą naszą tapicerkę na błysk. Ważne jest, że takie dedykowane kosmetyki będą nie tylko odpowiednio czyścić, ale także pielęgnować skórę w naszym aucie. Będą także usuwać nieprzyjemne zapachy – na przykład z potu czy dymu papierosowego. Takie profesjonalne środki czyszczące uelastyczniają też strukturę tapicerki i nadają jej połysku. Po umyciu tapicerki warto też użyć odpowiednich środków konserwujących, które nawilżą skórę zabezpieczając ją w ten sposób przed pękaniem oraz zaimpregnują ją zwiększając odporność na wnikanie nowych zabrudzeń.