ul. Nowopogońska 98, 41-250 Czeladź    790 775 775

Poznaj wyjątkową jakość marki Blue

Jak przygotować samochód na sprzedaż?

Czyszczenie samochodu

Sprzedażą samochodów używanych zajmują się w Polsce setki firm. Najczęściej oferują one samochody sprowadzone z zagranicy i dokładają wszelkich starań, aby w ogłoszeniach można im było nadać miano “jak spod igły”. Jeśli zatem chcemy sprzedać własny samochód, musimy dołożyć wszelkich starań, aby wyróżnić go spośród ogromnej konkurencji. Najlepszym sposobem jest zadbanie o jego idealny wygląd.

Karoseria

Pierwszą rzeczą, na jaką zwracają uwagę kupujący jest wygląd karoserii. Najlepiej jeśli będzie ona błyszcząca, pozbawiona wszelkich rys i odbarwień. Niestety lakier samochodowy w wyniku eksploatacji auta traci swój blask. Na szczęście są sposoby, aby przywrócić mu dawny wygląd. Pierwszym etapem jest bardzo dokładne umycie karoserii. Najlepiej zrobić to za pomocą myjki wysokociśnieniowej, a następnie specjalnego szamponu i szczotki z miękkiego włosia. Pozwoli to na pozbycie się drobinek kurzu i piasku, które mogłyby dodatkowo porysować lakier podczas polerowania. Po wytarciu samochodu do sucha można przystąpić do drugiego kroku, jakim jest polerowanie. W przypadku lakierów w dobrym stanie wystarczy sam wosk polerski, jeśli natomiast mamy do czynienia z rysami czy też zmatowieniem, trzeba użyć pasty lekkościernej. Pomoże ona usunąć niedoskonałości i sprawi, że lakier będzie lśnił jak nowy. Przy pastowaniu należy uważać na plastikowe elementy, bowiem pasta może zostawić na nich nieestetyczne ślady. W ich przypadku najlepiej użyć specjalistycznych środków, które przywrócą głębię koloru. Na tym etapie przygotowania samochodu do sprzedaży nie należy także zapominać o oponach. Istnieją profesjonalne kosmetyki samochodowe, dzięki którym można wydobyć z nich głęboką czerń. Ważnym elementem, który wpływa na wygląd całości są reflektory. Jako że dość często ulegają one zmatowieniu, trzeba dołożyć wszelkich starań, aby wyglądały jak nowe. W tym celu najlepiej użyć specjalnych środków, przeznaczonych do ich renowacji.

Silnik

Każdy kupujący będzie chciał zobaczyć silnik naszego samochodu. Powinien on więc wyglądać estetycznie, dlatego też warto zafundować mu mycie. Należy jednak pamiętać, aby robić to ostrożnie i koniecznie na zimnym silniku. Istnieją specjalne środki, które pozwalają na jego wyczyszczenie. Najczęściej są to kosmetyki w sprayu, którymi spryskuje się zabrudzone powierzchnie i oczyszcza po kilku minutach. Trzeba również zwrócić uwagę na wewnętrzną stronę maski, a także jej okładzinę. Dobrze, aby była ona czysta i wolna od uszkodzeń. Najlepszym sposobem na jej odświeżenie będzie odkurzanie.

Wnętrze

Równie ważne co karoseria i silnik jest wnętrze samochodu, które powinno być czyste i pachnące. Pierwszym etapem czyszczenia powinno być dokładne odkurzanie. Należy pamiętać o wszystkich zakamarkach, bowiem to w nich gromadzi się najwięcej kurzu i zanieczyszczeń. Jeżeli tapicerka nosi ślady użytkowania, dobrze by było ją wyprać. Można to zrobić samodzielnie za pomocą specjalnych pianek. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest wizyta na dobrej myjni bezdotykowej, która posiada w ofercie urządzenia do prania tapicerki. Najczęściej oferują one kilka programów, spośród których na największą uwagę zasługuje pranie wraz z osuszaniem. Kolejnym etapem dbałości o wnętrze jest czyszczenie plastików. Najlepiej wybrać środki półmatowe, ponieważ nadadzą one naturalny i elegancki efekt. Po spryskaniu i wypolerowaniu kokpitu i innych plastikowych elementów należy również umyć szyby, a także sprawdzić stan dywaników. Jeśli widać na nich ślady użytkowania, można pomyśleć o wymianie na nowe.

Zadbany samochód to duża szansa na sprzedaż. Aby doprowadzić go do idealnego stanu, trzeba zainwestować w specjalistyczne środki i poświęcić sporo czasu. Na szczęście istnieją profesjonalne firmy detalingowe, które zajmują się kompleksową pielęgnacją samochodów. Powierzenie im auta przeznaczonego na sprzedaż jest gwarancją, że będzie ono wyglądało doskonale.